Własny kąt dziecka – pokój dziecięcy

Dom to miejsce gdzie spędzamy sporo czasu. Chcemy się tu czuć dobrze, wygodnie i otaczać rzeczami które sprawiają nam radość. Dotyczy to zarówno nas dorosłych jak i naszych dzieci. Aby nasze pociechy miło pamiętały rodzinny dom w dorosłym już życiu i często wracały do niego wspomnieniami staramy się stworzyć im jak najlepsze warunki. W miarę możliwości mieszkaniowych i finansowych postarajmy się aby miejsce dla dziecka było miejscem bezpiecznym, naturalnym i zapewniającym komfort.
Każdy człowiek potrzebuje własnej przestrzeni, miejsca gdzie będzie mógł swobodnie wypocząć, odciąć się od świata czy marzyć. Planując urządzenie domu musimy pamiętać o stworzeniu takiej oazy.

Płeć dziecka i pokój

Aranżując pokój dla dziecka weźmy pod uwagę w pierwszej kolejności jego płeć. Pokój dla chłopca będzie różnił się od pokoju dla dziewczynki – to niby oczywiste ale musimy to wziąć od razu pod uwagę. Pamiętajmy, że dzieci rosną i warto tak urządzić pokój aby stwarzał on warunki do swobodnego rozwoju i zmian potrzeb dorastającego dziecka. Powinno się przede wszystkim wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka tak aby mogło z powodzeniem realizować swoje pasje.
Pokój dziewczynki może być początkowo pokojem małej księżniczki ale po kilku latach gdy córka będzie dorastać to konieczne mogą okazać się gruntowne zmiany.

Z chłopcami jest łatwiej

Chłopcy nie są tak zmienni jak dziewczynki. Pokój dla chłopca można zaaranżować z podziałem na pewne przestrzenie: przestrzeń do snu i odpoczynku, przestrzeń do zabawy, przestrzeń do nauki oraz przestrzeń towarzyska. Kupując meble do dziecięcego pokoju należałoby od razu zastanowić się nad ich rozmieszczeniem. Zwłaszcza w przestrzeni do nauki ważne jest aby wszystko co będzie potrzebne znajdowało się „pod ręką”.
Pamiętajmy także, że to dodatki tworzą klimat pomieszczeń. To akurat dobrze, gdyż wraz z wiekiem dziecka będziemy mogli zmieniać poprzez właśnie dodatki charakter pokoju. Detale jak dywan, poduszki, firany, obrazki, zdjęcia, tapeta, zabawki… to one nadają akcent i wyrazistość, to one odzwierciedlają zainteresowania dziecka.
Dajmy dziecku wybór i możliwość decydowania o tym co powinno się znaleźć w jego pokoju. Zabierzmy dziecko do sklepu wnętrzarskiego lub pokażmy w internecie jakie są możliwości. Dziecko z pewnością mogąc samo podjąć decyzję będzie czuło że stworzone wnętrze jest typowo dla niego.
Myśląc przyszłościowo o dorastaniu dziecka naprzeciw nam wychodzą sklepy wnętrzarskie i producenci mebli. Z łatwością kupimy teraz łóżka „rosnące” wraz z dzieckiem czy meble które można dowolnie rozsuwać czy zestawiać aby dopasowywały się do zmieniającej się rzeczywistości.

Redakcja tulanki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *