Tutaj jesteś

Ekologiczna moda – czy to możliwe? Jak ubierać się eco-friendly?

14 lutego 2022 Lifestyle Ekologiczna moda

Skąd wzięła się moda na bycie eko? Na czym dokładnie polega bycie eko w modzie? Jak ubierać się eco-friendly? Gdzie możemy znaleźć ubrania, które pomogą nam dbać o środowisko?

Skąd wzięła się moda na bycie eko?

Rosnąca świadomość na temat tego, że dbanie o środowisko jest ważne, zawitała już prawie do każdej branży. Jak wiadomo, moda jest bardzo elastyczna i często dopasowuje się do panujących na świecie trendów i popularnych haseł. Nie inaczej jest również w przypadku bycia eco-friendly. Każdy z nas codziennie musi założyć na siebie cokolwiek, aby wyjść na ulicę więc nasz styl życia w tej kwestii również ma znaczący wpływ na środowisko. Stąd właśnie w branży modowej pojawiły się odpowiedniki, które mają pomóc konsumentom dokonywać lepszych wyborów dla naszej planety. Wielu wydaje się, że moda siłą rzeczy jest związana z silną eksploatacją środowiska naturalnego, jednak coraz nowsze technologie stosowane przez producentów i projektantów, oraz korzystanie z materiałów pochodzących z recyklingu pokazuje, że bycie modnym może iść w parze z byciem odpowiedzialnym za środowisko naturalne.

Na czym dokładnie polega bycie eko w modzie?

Stosowanie się do zasad ochrony środowiska w modzie jest zaskakująco proste, ponieważ zarówno projektanci jak i duże sieciówki wyciągają rękę do klienta. Produkcja ubrań jest obarczona dużym wpływem na środowisko głównie przez to, że ubrania, które wyrzucamy nie są przeznaczone do recyklingu. Jeśli więc wyrzucamy swoje ubrania do kosza zamiast np. oddać znajomym czy rodzinie, trafiają one prosto na śmietnisko i tam już zostają jako kolejne odpady. Mają one również w sobie dużą dozę barwników, które w większości przypadków niekorzystnie wpływają na środowisko. 

Można również wybierać materiały, które są mniej szkodliwe jak np. bawełna organiczna, której popularność z roku na rok wzrasta. Jest ona produkowana w zgodzie z naturalnym cyklem rozwojowym rośliny – nie stosuje się do jej uprawy szkodliwych dla gleby nawozów sztucznych czy pestycydów przeciwko owadom. Ubrania wykonane z bawełny organicznej pojawiły się na rynku już dla każdej grupy wiekowej, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dużym plusem korzystania z tego rozwiązania jest również to, że materiał jest oddychający oraz wygodny ze względu na swoją odporność na uszkodzenia czy rozciąganie – a co za tym idzie, może nam dłużej służyć.

Jak ubierać się eco-friendly? Gdzie możemy znaleźć ubrania, które pomogą nam dbać o środowisko?

Nie jest to wcale takie trudne jak nam się wydaje. Przede wszystkim, recykling ubrań. Jeśli wiesz, że już czegoś nie założysz a jest nadal w dobrym stanie, sprzedaj lub oddaj komuś ze znajomych lub rodziny, możesz również zanieść takie rzeczy do organizacji pomagających rodzinom w ciężkiej sytuacji materialnej. Portale internetowe oraz ogłoszenia w mediach społecznościowych na pewno Ci w tym pomogą.

Po drugie, pamiętaj, żeby wykorzystywać zakupione ubrania najdłużej jak to możliwe – jest to ekologiczne oraz generuje spore oszczędności. I najważniejsze – kupując nowe ubrania, zwracaj uwagę, gdzie były wyprodukowane i z czego zostały stworzone.

Najlepsze, jakościowo i środowiskowo, są produkty wykonane przez lokalnych dostawców, wtedy masz pewność, że po pierwsze zostały wyprodukowane w naszym kraju i możesz wspierać lokalnych producentów a po drugie, są transportowane w lepszych warunkach, pozostawiając mniejszy ślad węglowy i przede wszystkim – są unikatowe, a nie produkowane na masową skalę, co również ma duże znaczenie dla środowiska.

Materiał ma ogromne znaczenie, wyżej wspomniana bawełna organiczna jest tego najlepszych przykładem. Powstaje z niej coraz więcej ubrań oraz torebek czy swetrów. Mnogość możliwości jej wykorzystania rośnie z każdym rokiem. Powstają różne kroje dla dorosłych ale także ubranka dla dzieci z bawełny organicznej wiodą prym wśród rodziców, głównie przez to, że są bezpieczne i zdrowsze dla maluchów.

Odzież możemy kupić na różne sposoby. Idąc na zakupy zabierajmy ze sobą płócienne torby, jednak jeśli zajdzie konieczność zakupu, wybierajmy te, wykonane z papieru. Natomiast kupując w Internecie, zwróćmy uwagę na to, w jaki sposób sprzedający dostarczy nasze zamówienie – opakowanie zero waste, wykonane z papieru zamiast plastikowych worków, są jak najbardziej oznaką tego, że sklep dba zarówno o klientów jak i o planetę.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Organizery dla niemowląt