Tutaj jesteś

Sposoby na katar u dziecka

17 lutego 2022 Dziecko

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych objawów grypy jest katar u dziecka. Ta dolegliwość może być naprawdę dokuczliwa, ponieważ uniemożliwia prawidłowe oddychanie a co za tym idzie ciężko jest funkcjonować w społeczeństwie. Zarazić się jest bardzo łatwo, a dodatkowym aspektem wpływającym na zachorowania wśród dzieci jest otoczenie.

Płukanie zatok

Często w przedszkolach lub szkole przebywa dużo zarażonych dzieci, które chodzą bez żadnych masek ochronnych. Wirusy przenikają drogą kropelkową i bardzo łatwo o zakażenie. Jednym z sposobów na katar u dziecka jest płukanie zatok roztworem wody z solą fizjologiczną. Oczywiście nie musimy od razu zamawiać lekarza i umawiać drogich wizyt, jeżeli zobaczymy, że dziecko ma katar. Warto pamiętać, żeby pomieszczenie, w którym przebywa nasze dziecko było odpowiednio nawilżone i był duży dostęp powietrza. Jednocześnie trzeba też pamiętać o tym, żeby dziecko zachowywało odpowiednią pozycję. Jeżeli nasze dziecko to niemowlę to powinniśmy je położyć na brzuchu, natomiast jeżeli nasze dziecko jest starsze to najlepiej jakby zachowywało pozycję półsiedzącą. Taka pozycja sprawi, że drogi oddechowe będą drożne a wydzieliny będą mogły spokojnie opuszczać organizm. Jednocześnie pozycja pomoże uniknąć zakrztuszenia i zapewni komfortowy sen, który nie będzie w żaden sposób zaburzony. Ważne, żeby oczyszczać nos dzieciom podczas karmienia piersią, ponieważ katar może znacznie utrudniać przyswajanie pokarmu.

Sposoby na katar u dziecka

Wiele preparatów na katar

Jednocześnie na rynku jest wiele preparatów, które teoretycznie pomagają na katar. Co ważne katar leczony i nieleczony trwa tyle samo, czyli 7 dni. Nie należy jednak zapominać o powikłaniach, które mogą nastąpić, jeżeli przez długi okres nie leczymy kataru. W zatokach mogą powstać polipy oraz ropne wydzieliny, których usunięcie nie jest już tak proste jak zwykłego kataru. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć i to hasło powinno nam przyświecać od samego początku. Warto także zakupić maseczkę ochronną, która pomoże nam uchronić się od zarażenia, mimo, że nie daje ona stuprocentowej pewności to zmniejsza szanse na zarażenie. Dodatkowo pamiętajmy, żeby myć jak najczęściej ręce, ponieważ bakterie lubią się na nich osadzać. Warto dodać, że w aptece są również leki, które możemy kupić bez recepty. Są one podzielone na takie, które nawilżają przewody nosowe oraz takie, które zmniejszają obrzęk śluzówki. Warto zapytać przed zakupem o zdanie farmaceutę, który zna się na pewno lepiej od nas i pomoże nam dobrać odpowiedni preparat dla naszego dziecka.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pierwsze kolorowanki w życiu dziecka