tulanki.pl

Blog o parentingu, dzieciach oraz o sprawach domowych.

Lifestyle

Jak przygotować dziecko do snu?

Jak przygotować dziecko do snu?

Przez wiele małych dzieci pora do snu jest odbierana jako czas ogromnej rozterki. Mimo wielu starań rodziców maluch często nie chce spokojnie zasnąć. Jak zatem przygotować dziecko do snu, aby ten codzienny rytuał stał się prawdziwą przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i jego zatroskanego rodzica?

Odpowiednia temperatura a zdrowy i spokojny sen

Na sen wpływa kilka istotnych czynników. Nie bez znaczenia jest temperatura pomieszczenia, w którym sypia maluch. Wszystkie poradniki dla mam piszą, że jest ona idealna wtedy, gdy wynosi 20 – 21 stopni Celsjusza. Utrzymanie takiej temperatury w pokoju dziecka czasem bywa trudne w okresie letnim, a zwłaszcza podczas dużych upałów. Niemniej w okresie jesiennym, zimowym czy wczesnej wiosny warto zadbać o to, aby ukochany maluszek sypiał w pomieszczeniu o takiej temperaturze. Aby upewnić się, że dziecku nie jest zbyt ciepło, wystarczy dotknąć jego główki lub karku. Jeśli te części ciała nie są spocone, to wszystko wskazuje na to, że temperatura jest właściwa.

Jakie ubranka do snu są najlepsze?

Bardzo ważne jest również to, aby układać dziecko do snu w odpowiednich ubrankach. Dla noworodków na nocną porę doskonale sprawdzają się pajacyki. W przeciwieństwie do śpioszków nie trzeba ich zdejmować przy zmianie pieluszki. Ubranko to nie podwija się oraz zawsze zapewniają maluchowi odpowiedni komfort snu. Dobrym wyborem są pajacyki na zatrzaski, które umożliwiają sprawną wymianę pieluszki bez obaw, że dziecko się przebudzi i będzie grymasiło w środku nocy.

Z kolei nieco starsze pociechy można ubierać do snu w piżamki. Znakomitym wyborem są takie, które posiadają jego ulubione postacie. Chłopcy zazwyczaj lubują się w traktorach czy samochodach, a dziewczynki w lalkach czy kolorowych zwierzątkach. W przypadku wielu dzieci piżamka z ulubioną postacią jest nieodłącznym ubrankiem każdego wieczoru. Warto zatem zawsze liczyć się z ich zdaniem i wspólnie wybierać strój do snu.

Wygodne łóżeczko – podstawa słodkiego i długiego snu

Każdy rodzic powinien zadbać o to, aby wyposażyć swego maluszka w wygodny mebel do snu. Sprawdzonym wyborem jest łóżeczko dostawne, które podczas nocnego odpoczynku pozwala mieć ukochanego maluszka tuż przy sobie. Pełni ono dwie funkcje. Możliwość dostawienia do takiego łóżka sypialnego pozwala spać rodzicowi z dzieckiem na jednym poziomie oraz mieć do niego łatwy dostęp, bez konieczności wstawania z łóżka. Z kolei wyposażenie takiego łóżeczka w kółka daje możliwość łatwego przemieszczenia go w razie potrzeby do innego do pokoju.

Łóżeczka dostawne są prezentowane w bardzo bogatej ofercie. Modele Chicco, Kinderkraft, Maxi Cosi charakteryzują się tym, że posiadają bardzo ciekawy i estetyczny designem. Meble te zawsze zapewniają każdemu maluchowi długi i spokojny sen.

Udostępnij