Tutaj jesteś

Jak wybrać dobry plecak dla dziecka?

1 lipca 2020 Lifestyle

Podczas szkolnych przygotowań łatwo o czymś zapomnieć. Gdy mamy już niezbędne zeszyty, podręczniki, pisaki, piórniki, czy to na pewno wszystko? Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na plecaki dla dzieci. O ile w wypadku szkolnych podręczników wszystko jest z góry ustalone, o tyle wypadku plecaków możliwości są nieograniczone. Czym się kierować przy zakupie?

Zdrowie i komfort na pierwszym miejscu

Kiedy wybieramy plecak dla dziecka, dobrze jest kierować się nie tylko względami estetycznymi. W wypadku plecaków szkolnych, uczniowie mają je na plecach bardzo często i zdarza się, że z powodu licznych obowiązków w plecaku znajduje się kilkukilogramowe obciążenie. Nawet jeśli kupujemy plecak dla dziecka na wycieczkę, będzie ono niosło jedzenie, picie czy inne przedmioty. Dlatego też należy dobrać plecak czy tornister w ten sposób, aby wspomagał on zdrowy rozwój kręgosłupa i eliminował wady postawy.

Najlepsze plecaki dla dzieci są usztywnione, dzięki czemu posiadacz utrzymuje plecy prosto. Plecak powinien być sam w sobie lekki, tak żeby nie dokładać ciężaru do niesienia. Szelki muszą być szerokie i miękkie, aby nie wpijały się w ramiona i równomiernie rozkładały ciężar. Zwróćmy szczególną uwagę na to, by rozmiar plecaka dla dziecka był dostosowany do wzrostu: górna część plecaka nie powinna znajdować się wyżej niż ramiona, a dolna – niżej niż miednica użytkownika. Przed pierwszym założeniem należy dokładnie wyregulować długość szelek, tak aby plecak nie odstawał od pleców, a dziecko czuło się komfortowo.

Walory estetyczne i praktyczne

Znaczenie ma również to, aby plecak podobał się małemu użytkownikowi. Oglądając różne plecaki dla dzieci i podejmując decyzję co do zakupu, uwzględnijmy w tym procesie samo dziecko i jego opinię. Dziecko powinno mieć bezpośredni wpływ na drobne sprawy, które go dotyczą, na przykład na rzeczy, które posiada. Dobierzmy kolory i wzory tak, aby lubiło swój plecak i chętnie go zakładało. Obecnie plecaki dla dzieci dostępne są w wielu wzorach, niektóre z nich nawiązują do filmów i bajek. Obecność ulubionych bajkowych bohaterów na plecaku, zwłaszcza w przypadku onieśmielonych pierwszoklasistów, wspomoże pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.

Przy wyborze plecaka dla dziecka zwróćmy też uwagę na jakość, wodoodporność i grubość materiału, gdyż przełoży się to na wytrzymałość niezależną od warunków pogodowych i na długie użytkowanie. Ze względów praktycznych najlepiej będzie, jeżeli wybierzemy plecak o sztywnym dnie, gdyż łatwiej będzie wyczyścić tę część tornistra, która ma kontakt z podłożem i najczęściej się brudzi. Wreszcie, warto pamiętać o tym, aby zerknąć do wnętrza plecaka i sprawdzić, czy ma wystarczającą liczbę przegródek, które umożliwią dobrą organizację i bezpieczne schowanie najważniejszych rzeczy.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Organizery dla niemowląt