Dom
Tutaj jesteś

Pierwsze dni noworodka w domu. Na co zwrócić uwagę?

17 lutego 2022 Dom

Powiększenie się rodziny to ogromna zmiana dla każdego jej członka. Z pojawieniem się noworodka w domu wiąże się również przygotowanie otoczenia sprzyjającego rozwojowi i opiece nad nowo narodzonym dzieckiem. Jak więc przygotować się na przywitanie nowej, małej, bezbronnej osoby?

Noworodek w domu wymaga wiele uwagi, cierpliwości, opieki, ale również odpowiednio przystosowanego miejsca, które najlepiej spełni jego potrzeby. Zatem jak należy przygotować pomieszczenie zanim noworodek pojawi się w domu?

Komfort snu noworodka

Noworodek większość doby będzie przesypiał, należy więc na początku skupić się na jego komforcie w miejscu przeznaczonym do snu. Niektórzy rodzice decydują się od pierwszych dni przyzwyczajać dziecko do snu we własnym pokoju, większość jednak wstawia łóżeczko do własnej sypialni, by przysłowiowo mieć dziecko „na oku”. Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym dziecko będzie początkowo spędzało najwięcej czasu było lekko przyciemnione, ponieważ do takich warunków było przyzwyczajone w łonie matki. Z czasem dziecko zacznie się przyzwyczajać do panujących warunków, a jego wzrok będzie się wyostrzał. Szczególną uwagę należy zwrócić na materac i jego wypełnienie, a także na zastosowanie bezpiecznych osłonek na szczebelki łóżeczka. Zdarza się, że rodzice decydują się na kołyskę zamiast łóżeczka, jednak należy pamiętać, że nie jest to mebel, który posłuży nam długo. Gdy dziecko zacznie się podnosić kołyska może być niebezpieczna.

Miejsce do karmienia i przewijanie

Istotnym aspektem jest również przemyślenie miejsca do karmienia, bez znaczenia czy karmienie odbywa się piersią czy przy użyciu butelki. Dużą wagę należy przywiązać do komfortu rodzica, który musi dziecko nakarmić, dlatego też często wstawia się dodatkowy, wygodny fotel do karmienia. Nie jest on konieczny, ale może umilić czas związany z karmieniem noworodka.

Pierwsze dni noworodka w domu

Jak przebierać noworodka?

Poza snem i piciem noworodek musi być często przewijany, często ten proces wykonuje się na przewijakach nakładanych na łóżeczko lub na przewijakach będących osobnym meblem, mającym półki lub zawieszane pojemniki, w których można sprytnie schować wszelkie akcesoria, balsamy, chusteczki czy pieluszki. Z pewnością przyda się komoda lub szafa na ubrania i akcesoria higieniczne czy pampersy.
Warto zaopatrzyć się w lampkę nocną, która świeci jasnym, najlepiej lekko żółtym światłem, aby w przypadku nocnych karmień lub przewijania, nie rozbudzać dziecka.
Wiele rodziców przywiązuje szczególną uwagę do ozdób zawieszanych nad łóżeczkiem, jednak należy pamiętać, że często są to jedynie przedmioty zbierające kurz, który u noworodków czy niemowląt może powodować alergię.

Noworodek w domu jest wielką zmianą dla rodziców i rodzeństwa, ale także dla dziecka, którego życie diametralnie zmienia się w momencie porodu, warto więc zwrócić uwagę na jego komfort w nowym świecie.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Piaskownica muszelka