Dom
Tutaj jesteś

Pomysły na pokój dla chłopca

9 lutego 2022 Dom

Dom to miejsce gdzie spędzamy sporo czasu. Chcemy się tu czuć dobrze, wygodnie i otaczać rzeczami które sprawiają nam radość. Dotyczy to zarówno nas dorosłych jak i naszych dzieci. Aby nasze pociechy miło pamiętały rodzinny dom w dorosłym już życiu i często wracały do niego wspomnieniami staramy się stworzyć im jak najlepsze warunki. W miarę możliwości mieszkaniowych i finansowych postarajmy się aby miejsce dla dziecka było miejscem bezpiecznym, naturalnym i zapewniającym komfort.
Każdy człowiek potrzebuje własnej przestrzeni, miejsca gdzie będzie mógł swobodnie wypocząć, odciąć się od świata czy marzyć. Planując urządzenie domu musimy pamiętać o stworzeniu takiej oazy.

Płeć dziecka i pokój

Aranżując pokój dla dziecka weźmy pod uwagę w pierwszej kolejności jego płeć. Pokój dla chłopca będzie różnił się od pokoju dla dziewczynki – to niby oczywiste ale musimy to wziąć od razu pod uwagę. Pamiętajmy, że dzieci rosną i warto tak urządzić pokój aby stwarzał on warunki do swobodnego rozwoju i zmian potrzeb dorastającego dziecka. Powinno się przede wszystkim wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka tak aby mogło z powodzeniem realizować swoje pasje.
Pokój dziewczynki może być początkowo pokojem małej księżniczki ale po kilku latach gdy córka będzie dorastać to konieczne mogą okazać się gruntowne zmiany.

Pomysły na pokój dla chłopca

Z chłopcami jest łatwiej

Chłopcy nie są tak zmienni jak dziewczynki, dlatego szybciej wpadnie nam pomysł na pokój dla chłopca można zaaranżować z podziałem na pewne przestrzenie: przestrzeń do snu i odpoczynku, przestrzeń do zabawy, przestrzeń do nauki oraz przestrzeń towarzyska. Kupując meble do dziecięcego pokoju należałoby od razu zastanowić się nad ich rozmieszczeniem. Zwłaszcza w przestrzeni do nauki ważne jest aby wszystko co będzie potrzebne znajdowało się „pod ręką”.
Pamiętajmy także, że to dodatki tworzą klimat pomieszczeń. To akurat dobrze, gdyż wraz z wiekiem dziecka będziemy mogli zmieniać poprzez właśnie dodatki charakter pokoju. Detale jak dywan, poduszki, firany, obrazki, zdjęcia, tapeta, zabawki… to one nadają akcent i wyrazistość, to one odzwierciedlają zainteresowania dziecka.
Dajmy dziecku wybór i możliwość decydowania o tym co powinno się znaleźć w jego pokoju. Zabierzmy dziecko do sklepu wnętrzarskiego lub pokażmy w Internecie jakie są możliwości. Dziecko z pewnością mogąc samo podjąć decyzję będzie czuło że stworzone wnętrze jest typowo dla niego.
Myśląc przyszłościowo o dorastaniu dziecka naprzeciw nam wychodzą sklepy wnętrzarskie i producenci mebli. Z łatwością kupimy teraz łóżka „rosnące” wraz z dzieckiem czy meble które można dowolnie rozsuwać czy zestawiać aby dopasowywały się do zmieniającej się rzeczywistości.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Piaskownica muszelka