tulanki.pl

Blog o parentingu, dzieciach oraz o sprawach domowych.

Dziecko

Czy warto zapisywać dziecko do przedszkola?

Czy warto zapisywać dziecko do przedszkola?

Dziecko to chodzący cud, który rośnie w ekspresowym tempie. Ileż to razy rodzice myślą sobie, że dopiero przyszło na świat a już biega jak szalony po całym domu. Te tempo wzrastania bardzo dobrze widać w szczególności po drugim roku życia, kiedy rodzice zastanawiają się nad tym, czy posłać swoją pociechę już niedługo do przedszkola.

Od kiedy warto zapisać dziecko do przedszkola?

Trzeci rok życia to taka magiczna granica, która oznacza powolne rozluźnianie więzi rodzicielskiej. Do tej pory praktycznie 24h z mamą lub tatą, całkowicie zależne, już niedługo ma powędrować do zupełnie innego miejsca, gdzie nie będzie rodziców? Wydaje nam się to wręcz niemożliwe, jednak jak pokazuje praktyka jest do spełnienia. Jeżeli rodzic zastanawia się nad tym, czy jego dziecko w przedszkolu się odnajdzie – odpowiedź jest jedna. Jak najbardziej! Zdecydowana większość dzieci odnajduje się doskonale w placówce przedszkolnej. Nawet wtedy, kiedy za nic w świecie w pierwszych dniach nie będzie chciało tam uczęszczać. Tak, zapisując trzylatka na całodzienny pobyt w przedszkolu warto zdać sobie sprawę, że na samym początku również zdecydowana większość dzieci zanosi się ogromnym płaczem. To nie jest żadne oszustwo i dlatego trzeba się na to przygotować – nie tylko psychicznie ale również nerwowo. W szczególności, jeżeli mijają tygodnie a dziecko nadal płacze. Jak to mówi wiele opiekunek w przedszkolu – w końcu kiedyś przestanie. Jedne dzieci przestają wcześniej płakać, inne później.

czy warto zapisać dziecko do przedszkola

Konsekwencja u rodzica

Najważniejsza jest jednak konsekwencja u rodzica, bowiem przedszkole wnosi do życia dziecka wiele dobrego. Jeżeli nabiorą nas chwile wątpliwości, to warto zapytać przedszkolanek jak dziecko odnajduje się na samych zajęciach. Takie słowa nas na pewno uspokoją.

Co robi dziecko w przedszkolu?

Przede wszystkim ma wspaniałą okazję do tego aby przebywać ze swoimi rówieśnikami. Dotyczy się to szczególnie tych maluchów, które są jedynakami lub też mają o wiele starsze rodzeństwo. Do tego dziecko w końcu zacznie funkcjonować w większej grupie a nie tylko w domu. To właśnie przedszkole pomaga zrozumieć, że pewnymi rzeczami należy się dzielić, że nie zawsze będzie tak jak nasze dziecko sobie zażyczy. Wielu rodziców śmiało mówi, że dzięki przedszkolnemu życiu ich dziecko rozkręca się również do mówienia. Jeszcze nie dawno dziecko niechętnie podchodziło do tego tematu a po kilku miesiącach jest w stanie świadomie i dokładnie komunikować się ze światem. Pomimo chorób i innych przypadłości – warto pomyśleć o tym, żeby oddać swoją pociechę pod opiekę najlepszych przedszkolanek.

Udostępnij