Tutaj jesteś

Co powinno jeść dziecko? Nawyki żywieniowe dziecka

14 stycznia 2020 Dziecko


Kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych powinno rozpocząć się już w okresie dzieciństwa. Niestety, w tej kategorii wiekowej niezwykle ciężko jest zdecydować się na spożywanie innych produktów niż słodycze. Dlatego to na rodzicach spoczywa obowiązek wyjaśnienia dzieciom, że najlepsze skutki zdrowotne można osiągnąć dzięki regularnemu spożywaniu owoców i warzyw. Jednocześnie placówki edukacyjne kładą duży nacisk na wychowanie prozdrowotne. Organizowane są różne akcje i konferencje, na których wskazuje się, co powinno jeść dziecko, aby jego rozwój przebiegał prawidłowo. Popularyzacja zdrowego trybu życia jest bardzo istotna, jednakże działania w tym zakresie powinny przybrać bardziej intensywną formę.

Witaminy i mikroelementy

Dzieci bardzo szybko rosną, wskutek czego wykazują duże zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Składniki te powinny cechować się bardzo dużą przyswajalnością. Tylko wtedy organizm jest w stanie wykorzystać je w pełni. Najlepiej przyswajalne są oczywiście witaminy zawarte w świeżych owocach, takich jak banany, gruszki czy winogrona. Dlatego warto zachęcić dziecko, aby spożywało je w dowolnej formie – na przykład jako sałatkę owocową. Kluczowe znaczenie ma fakt, iż małoletni bardzo dużą uwagę przywiązują do faktury dania. Dlatego rekomendowanym rozwiązaniem jest komponowanie atrakcyjnych wizualnie posiłków, które będą jednocześnie bardzo zdrowe. Jako przykład takich przekąsek można wskazać frytki wykonane z marchewki bądź liście sałaty, które ułożono na talerzu w ciekawą formę. Możliwości jest wiele, dlatego rodzice powinni wykazać się kreatywnością, serwując dzieciom ciekawe i bardzo pożywne posiłki.

Białko zwierzęce

Niebagatelne znaczenie dla rozwoju układu szkieletowego ma zawartość w pokarmach białka zwierzęcego. Warto zadbać o to, aby dziecko spożywało minimum jeden litr mleka dziennie. Na szczęście istnieje wiele możliwości, dzięki którym możliwe jest przemycenie nabiału do codziennego jadłospisu. Bardzo wiele dzieci lubi płatki z mlekiem, jak również zacierkę czy zupę mleczną. Niewielka ilość cukru dodana do takiej potrawy z pewnością nie zaszkodzi zdrowiu małoletniego, a może znacząco poprawić walory smakowe posiłku. W przypadku, gdy dziecko nie chce pić mleka, dobrze jest sięgnąć po smaczne jogurty owocowe bądź serki homogenizowane. Zawierają one pokaźne ilości protein, które zapewnią dziecku prawidłowy rozwój kości. Nie bez znaczenia pozostaje również witamina D3. Jest ona zawarta w marchewce, selerze oraz w innych warzywach. Jej niedobór może powodować krzywicę, dlatego konieczne jest zapewnienie dziecku zdrowych posiłków.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pierwsze kolorowanki w życiu dziecka