Tutaj jesteś

Kreatywne zabawy z dziećmi w wieku przedszkolnym

5 lutego 2020 Dziecko


Dzieci uwielbiają się bawić. Jest to zgodne z ich naturą i rozwojem psychofizycznym. W wieku ok. 2-3 lat nabierają już umiejętności samodzielnej zabawy. Jednak najbardziej lubią bawić się wspólnie z rodzicami lub opiekunami. Rolą dorosłych jest tak kierować zabawą, aby oprócz walorów rozrywkowych zabawa była edukacyjna. Możemy wykorzystać dziecięcą potrzebę zabawy do przemycania ważnych treści i umiejętności.

Nauka poprzez zabawę

Maluchy uczą się poznawać świat i nabierają umiejętności chętniej, jeśli nauka ta sprawia im przyjemność. Można wykorzystać zabawę do nauki samodzielnego ubierania się. Wystarczy zaproponować dziecku rodzaj rywalizacji. Kto pierwszy – ten lepszy to jedna z ulubionych zabaw dziecięcych – a więc kto pierwszy założy skarpety?
Kolejną ulubioną zabawą wszystkich dzieci jest szukanie ukrytych przedmiotów. Chowamy w mieszkaniu części garderoby lub zabawki albo drobne słodycze. Dzieci z przyjemnością będą odkrywać kolejne schowki. Jeśli mamy kilkoro dzieci – warto wprowadzić rywalizację. Dzieci będą miały możliwość odczuć czym jest wygrana i przegrana, co ułatwi im przeżywanie porażek.
Dobrym sposobem na wspólne zabawy z dziećmi są wszelkie działania artystyczne. Możemy więc wspólnie muzykować, bawić się w teatrzyk czy tworzyć dzieła plastyczne. Na rynku jest szeroki wybór artykułów i pomocy plastycznych, dzięki którym możemy wspólnie wykonać piękne prace plastyczne. Samodzielnie wykonana karta świąteczna, albo pudełko na drobiazgi, może być potem uroczym prezentem dla dziadków. Własnoręcznie wykonane kukiełki mogą być piękną pamiątką z dzieciństwa i pretekstem do artystycznych szaleństw i zabawy z dziećmi w teatr.

Plastyczne zabawki

Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie masy plastyczne typu slime, ciastolina czy piasek kinetyczny. Nie musimy kupować ich w sklepie. Wspaniałą zabawą będzie przygotowanie ich w domu.
Aby zrobić slime należy zmieszać klej do papieru i płyn do soczewek, dodać kroplę barwnika spożywczego i samodzielnie wykonany slime gotowy. Można go rozciągać i miętosić ile dusza zapragnie.
Równie łatwo zrobimy piasek kinetyczny. W tym celu musimy zmieszać skrobię ziemniaczaną lub kukurydzianą z pianką do golenia. Zabawa takim piaskiem to doskonałe ćwiczenia malutkich dłoni. Można z niego budować zamki, jak również robić babki foremkami, takimi jakich używamy w piaskownicy.
Popularne zabawy z dziećmi takie jak zabawa w chowanego, wyścigi, wspólna gra w piłkę lub skakanie na skakance, to propozycje zabaw plenerowych. Dzieci uwielbiają spędzać czas na dworze. Jest to zdrowe i korzystnie wpływa na wzmacnianie odporności dziecka.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pierwsze kolorowanki w życiu dziecka