Tutaj jesteś

Jak przygotować dziecko do Pierwszej Komunii?

3 lutego 2020 Dziecko


Świętowanie pierwszej Komunii to jedna z najważniejszych katolickich tradycji. Dla osób wierzących Eucharystia jest bliskim spotkaniem z Bogiem, dlatego wprowadzenie dziecka w świat liturgii i sakramentów jest tak ważne dla jego rozwoju duchowego. Komunia dziecka jest jednak także imprezą rodzinną – okazją do spotkania, wręczenia prezentów i pogratulowania rodzicom dorastającego dziecka. Nic dziwnego, że zorganizowanie przyjęcia komunijnego dla wielu stało się równie ważne, co sama ceremonia w kościele. Aby dziecko dobrze przeżyło Komunię Świętą w każdym aspekcie, warto pomyśleć o kilku krokach przygotowania.

Znaczenie Komunii Świętej

Po pierwsze, jeśli zależy nam na wychowaniu dziecka w wierze, powinniśmy starannie wytłumaczyć mu znaczenie Komunii Świętej. Dzięki temu Komunia dziecka nie będzie pusta, lecz stanie się ważnym wspomnieniem, do którego będzie wracać podczas codziennej modlitwy. Warto, by dziecko miało kontakt ze swoimi rodzicami chrzestnymi – to na nich ciąży szczególny obowiązek przygotowania go do przyjęcia nowych prawd wiary.

Po drugie, impreza komunijna nie powinna być ani zbyt skromna, ani przesadnie bogata. Należy podkreślić wagę świętowanego wydarzenia, przygotowując uroczysty obiad i zapraszając przynajmniej kilka bliskich osób. Dziecko może mieć konkretne życzenia dotyczące swojego stroju – do tradycyjnej alby można dołączyć śliczny wianek dla dziewczynki lub muszkę dla chłopca. Warto porozmawiać z córką lub synem, aby dowiedzieć się, jak chce prezentować się podczas ceremonii. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że jego zdanie ma znaczenie i rzeczywiście dorasta.

Pułap cenowy i charakter podarunków

Jeśli chcemy, aby Pierwsza Komunia była okraszona prezentami od krewnych, powinniśmy naradzić się z nimi w sprawie pułapu cenowego i charakteru podarunków. Niektórzy rodzice wolą, aby dziecko nie kojarzyło Komunii z drogimi przedmiotami, takimi jak tablety czy smartfony. W takim wypadku lepiej podarować mu książkę – na przykład ilustrowaną Biblię lub wartościowy poradnik. Można także sprezentować dziecku ubrania lub inne przedmioty użytkowe. Popularnym prezentem komunijnym jest rower – to dobry pomysł, gdyż zapewni dziecku dużo dobrej zabawy i zdrowej aktywności fizycznej, zamiast zachęcać je do spędzania czasu w Internecie.

Pierwsza Komunia dziecka jest ważnym wydarzeniem dla całej rodziny. Zadbajmy o to, by wszystko przebiegło zgodnie z wartościami, które chcemy przekazać swojemu potomkowi. Dzięki temu w przyszłości okaże nam wdzięczność za wychowanie wśród pięknych tradycji i będzie mieć dobry kontakt z innymi członkami rodziny.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pierwsze kolorowanki w życiu dziecka