Tutaj jesteś

Przyczyny powstawania kolki niemowlęcej

23 grudnia 2019 Dziecko


Kolka u noworodka jest jednym z tych problemów, które często nastręcza rodzicom dziecka nie lada problemów. Choć występowanie kolki u dziecka jest uznawane za chorobę, lecz zwykłe zaburzeniem nie warto go ignorować. To zaburzenie jest dosyć często spotykane u dzieci i z czasem ustępuje samoistnie. Warto wiedzieć jednak, czym jest kolka u dziecka, co powoduje kolkę niemowlęcia i dlaczego dotyka ona ponad połowę noworodków.

Skurczenie jelit

Kolka u niemowlęcia to stan, w którym dziecko wyczuwa niepokój, nawet wówczas gdy nie ma ku temu jasnych powodów, także wtedy gdy wszelkie potrzeby dziecka zostały spełnione. Kolka to nic innego jak skurcze jelit, które u dziecka powodują ból. Może trwać nawet do szóstego miesiąca życia. Po tym czasie ustępuje samoistnie. Jednakże przez ten czas ataki kolki mogą się nasilać i niepokoić rodziców, dlatego ważne jest znać przyczyny jej powstawania.

Kolka u noworodka objawia się na kilka sposobów

Dziecko w czasie kolki będzie intensywnie płakać. Płacz jest głośniejszy niż normalny i przeważnie nie ustępuje po karmieniu lub przytulaniu. Inne wyraźne objawy to czerwonawa buzia, twardszy niż zazwyczaj brzuch oraz prostowanie nóżek czy podciąganie kolan do brzucha, Może to być oznaka, że dziecko w tym czasie puszcza gazy – może mieć wówczas zaciśnięte pięści rączek. Płacz noworodka podczas kolki trwa seriami i z czasem może być przerywanymi seriami spokojniejszego zachowania. Kolka mija jednak samoistnie i nie ma żadnego wpływu na stan zdrowia dziecka.

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe

Do kluczowych przyczyn wystąpienia kolki u dziecka zaliczyć można zaburzenia żołądkowo-jelitowe często będące pochodną alergii pokarmowych. Kolka występuje także u dzieci z niską wagą oraz u tych, które mają trudności z tolerancją laktozy, lub też mają niedobór laktazy. Kolka występuje także podczas karmienia. Dziecko w tym czasie połyka z piersi lub butelki znaczną ilość samego powietrza, zwłaszcza wtedy gdy nie jest ona w pełni wypełniona pokarmem. Dziecko ssie pokarm łapczywie, jednocześnie może być także źle ułożone do karmienia, co tylko zwiększa uczucie dyskomfortu u dziecka. Powstałe w ten sposób pęcherzyki powietrza zalegają w jelitach dziecka, następnie powodując skurcze, wzdęcia czy refluks żołądka, które to dziecku zaczynają doskwierać, czego efektem jest płacz dziecka i uskarżanie się na ból brzucha.
Występowanie kolki może być także reakcją dziecka na nadmiar bodźców zewnętrznych. Za główną przyczynę wystąpienia kolki przeważnie uznaje się jednak niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka. Podczas spożywania pokarmu dziecko ma trudności z jego pochłonięciem.
Pomocne w tym czasie mogą być częste masaże brzucha i pleców, które usprawniają prace jelit, wykluczenie produktów wzdymających oraz dbałość o odbicie się pokarmu u dziecka.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pierwsze kolorowanki w życiu dziecka