Tutaj jesteś

Podstawowe zasady wychowawcze

13 grudnia 2019 Dziecko


Wychowywanie dzieci jest tematem ciągłej dyskusji. Całe szczęście, że temat klapsów, jako najlepszej i jedynej metody wychowawczej poszedł już do lamusa, a każdy odpowiedzialny rodzic zastanawia się co zrobić i jak postępować, aby dobrze wychować dziecko i dawać mu najlepszy wzór.

Naśladowanie innych

Dzieci od bardzo wczesnego wieku uczą się najwięcej poprzez naśladowanie. Nauka siedzenia, chodzenia, a przede wszystkim mówienia opiera się na dziecięcej obserwacji otaczającego świata, a następnie na próbach naśladowania. Coraz więcej rodziców wspiera swoje dzieci w nauce chodzenia poprzez zabawę z tak zwanymi pchaczami, a wiec różnego rodzaj trójkołowymi rowerkami, drewnianymi wózkami dla lalek I innymi wysokimi zabawkami, które stabilizują dzieci podczas nauki chodzenia. Dzieci pchając te zabawki uczą się utrzymywania równowagi a co za tym idzie, chodzenia. Natomiast w przypadku już trochę starszych dzieci bardzo dobrym sposobem edukacyjnym jest nauka poprzez zabawę. Poznawanie nazw przedmiotów codziennego użytku, nazw zwierząt, tego jakie odgłosy wydają, tego co jedzą najlepiej przyswajalne jest kiedy dziecko czerpie radość z takiej nauki. Dlatego dobrym pomysłem na codzienną zabawę z dzieckiem może być rysowanie na tablicy. Taka zabawa jednak powinna być dostosowana do poziomu rozwoju dziecka, ponieważ zbyt wczesna nauka zbyt poważnych rzeczy może zniechęcić dziecko. Dlatego najlepiej na początku uczyć dziecko trzymania kredy i rysowania prostych kształtów, przechodząc z wiekiem do nauki pisania literek i cyfr. Podobnie sytuacja ma się w przypadku nauki higieny, czy sprzątania.

Porządek po zabawie

Dziecku należy pokazywać, że po zabawie przedmioty, którymi się bawiło, muszą wrócić na swoje miejsce. Istotne jest również uczenie dziecka szczotkowania zębów od wczesnych lat. Wyrobi to w dziecku nawyk, który zaowocuje na przyszłość. Dodatkowo ważnym aspektem jest, aby wybierać dla dzieci zabawki interaktywne, które będą dawały mnóstwo frajdy i jednocześnie będą zachęcały dziecko do myślenia podczas zabawy. Jednak niezależnie od wieku, dzieci powinny mieć ograniczony dostęp do telewizji oraz smartfonów. Dziecko powinno być stymulowane przez zabawę i otaczający go świat, a nie wgapianie się w ekran.
Mimo tych podstawowych zasad z każdym dzieckiem należy postępować indywidualnie, ponieważ wszyscy różnimy się od siebie. Należy koniecznie o tym pamiętać podczas wyboru przedszkola, aby dziecko poza kontaktem z rówieśnikami miało możliwość odkrywania swoich pasji, a przy tym nie było ograniczane i porównywane z innymi.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pierwsze kolorowanki w życiu dziecka