Tutaj jesteś

Problemy z zachowaniem u dzieci

6 stycznia 2020 Dziecko


Problemy z zachowaniem dziecka pojawiają się już często w wieku przedszkolnym. Jednak na tym etapie rozwoju dziecka zazwyczaj przejawiają się złością, płaczem czy krzykiem. Jednak w tym wieku rodzice, nauczyciele czy dziadkowie, potrafią sobie poradzić. Tylko w niektórych przypadkach konieczna jest wizyta u psychologa dziecięcego.

Okres buntowniczy

Większy problem pojawia się u starszych dzieci, kiedy to zaczyna się tak zwany okres buntowniczy. Wiele rodziców niedowierza jak z tak grzecznego dziecka mogło zamienić się w kogoś, kogo nie są w stanie poznać. Dzieci w wieku około 12 lat zaczynają przechodzić ten etap w swoim życiu, jedne nie sprawiają żadnych problemów, natomiast z innymi jest duży problem. Dzieci zaczynają w tym czasie traktować rodziców jak wrogów, zamykają się w pokojach, trzaskają drzwiami, krzyczą oraz znajdują grupę rówieśników z którą są bardzo zżyci. Czasami problemy z dzieckiem pojawiają się w przypadku nieszczęśliwej miłości, źle ulokowanych uczuć czy odrzucenia. Jak wiadomo dla dziewczynek ta pierwsza miłość w ich przekonaniu będzie na wieki, dlatego ból związany z rozstaniem nastawia je przeciw wszystkim. Oczywiście dzieci nie tylko buntują się rodzicom ale również nauczycielom czy innym osobą sprawiającym nad nimi opiekę. Czasami też dokuczają swojemu rodzeństwu. Przestają się uczyć, chodzą na wagary i niekiedy popadają w złe nałogi. Niektóre dzieci czasem buntują się z powodu braku zainteresowania przez swoich rodziców.

Zainteresowanie dzieckiem

Dorośli pochłonięci karierą nie zwracają uwagi na to, jak wychowuje się ich dziecko z kim spędza czas oraz czego mu trzeba. Zazwyczaj są za bardzo zmęczeni lub zapracowani, że nie zauważają, gdy coś jest nie tak. W wielu przypadkach tak bywa, że gdy zdadzą sobie z tego sprawę dla ich dziecka jest już za późno. Dzieci w gniewie i braku zrozumienia ze strony całego świata sięgają po różne używki, jedni po alkohol inni po narkotyki. Ci najbardziej zagubieni popełniają samobójstwa, które są spowodowane różnymi czynnikami. Czasami zdarzają się rodziny patologiczne, gdzie dzieci cierpią a nikt nie jest im w stanie pomóc.
Przychodzą do szkoły pobite czy głodne, często jest tak, że nauczyciel nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że akurat ten uczeń przyszedł dzisiaj do szkoły pobity. Dzieciaki świetnie się maskują, mogą wyglądać na bardzo radosne nawet, gdy w głębi czują straszny ból.
Dlatego tak ważne jest interesowanie się swoim dzieckiem, na każdym etapie jego życia. Powinniśmy rozmawiać z nim nawet wtedy, kiedy wydaje nam się, że on nas nie słucha. Jeśli będziemy to robić w końcu zrozumie, że ma w nas oparcie w każdej sytuacji.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pierwsze kolorowanki w życiu dziecka