Tutaj jesteś

Czy posyłać dziecko do żłobka?

17 grudnia 2019 Dziecko


Rodzina i dzieci to wartości, które należy szanować i o które należy dbać. Niestety, czasami obciążeni jesteśmy różnymi obowiązkami, jak np praca i inne zobowiązania, które musimy pogodzić z rolą rodzica.
Małe dziecko to radość, ale także obowiązki, które rodzice muszą pogodzić z pracą zawodową. Powrót mamy do pracy po narodzinach dziecka to sytuacja trudna i stresująca.

Bo oto mamy wybrać, czy posyłać dziecko do żłobka, czy może zdecydować się na opiekunkę?

Kiedyś, gdy rodziny były wielopokoleniowe, zawsze znalazł się ktoś bliski, kto mógł wspomóc rodziców w opiece nad dzieckiem. Dziś większość rodziców jest skazanych na samych siebie.
Mając wybór pomiędzy żłobkiem a opiekunką musimy rozważyć jaki rodzaj opieki będzie dla nas odpowiedni. Musimy wziąć pod uwagę to, w jakich godzinach dziecko będzie potrzebowało opieki i jakie mamy oczekiwania związane z opieką nad naszym dzieckiem.
Żłobki były niegdyś owiane złą sławą. Krążyły opowieści o tym, że żłobki to wylęgarnia chorób, pasożytów, że dzieci są pozostawione same sobie i że opiekunki nie mają kwalifikacji. Te czasy dawno minęły. Obecnie żłobki to placówki dobrze przygotowane do swych zadań. Personel żłobków to osoby wykształcone i kompetentne. Wpływa na to większa świadomość rodziców, jak również przepisy dotyczące tego typu placówek.

Żłobki zapewniają dzieciom wszechstronny rozwój

W wielu placówkach prowadzone są zajęcia dodatkowe takie jak rytmika, zajęcia plastyczne oraz nauka języków obcych. Oczywiście wszystkie te zajęcia są dostosowane do wieku i możliwości poznawczych dzieci.
Dzieci chodzące do żłobka są samodzielniejsze niż inne dzieci w podobnym wieku. Opiekunki żłobkowe dbają o to, by dziecko próbowało samo jeść, uczą samodzielnego ubierania się oraz rozbierania. Dzieci w żłobku mają zajęcia, które wspomagają rozwój mowy.
Dzieci, które jeszcze używają pieluch, szybciej uczą się komunikowania swoich potrzeb fizjologicznych. Obserwując inne dzieci, naśladują je i uczą się od nich.
Przebywanie w grupie rówieśniczej bardzo dobrze wpływa na rozwój psychofizyczny dziecka. Dzieci uczą się kontaktów interpersonalnych, poprzez konflikty i ich rozwiązywanie wspomagane przez opiekunki nabierają umiejętności społecznych. Grupa rówieśnicza przyspiesza rozwój dzieci poprzez konfrontację.
Wspólna zabawa i spędzanie czasu z innymi dziećmi są szkołą życia. Uczą asertywności, pewności siebie oraz radzenia sobie z trudnymi sytuacjami konfliktowymi, których nie sposób uniknąć.
Czy posyłać dziecko do żłobka? Jeśli nie mamy możliwości sami zapewnić dziecku opieki przez cały dzień, żłobek to bardzo dobry wybór.

Redakcja tulanki.pl

Nasi redaktorzy na blogu to zespół doświadczonych rodziców oraz specjalistów w dziedzinie parentingu, którzy dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem i poradami z rodzicami z całego świata. Każdy z naszych redaktorów jest zaangażowany w tworzenie treści, które są pomocne, inspirujące i dające wsparcie rodzicom w codziennym życiu. Posiadamy różnorodne doświadczenia i kompetencje, aby dostarczyć artykuły na temat rozwoju dziecka, zdrowia, wychowania oraz praktycznych porad dotyczących życia rodzinnego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Pierwsze kolorowanki w życiu dziecka